Esileht

Uudised
Koolitus
Kalender
Agilitykoerad
Võistluskeskus
Statistika
Pood
Lingid
Kontakt
In English


Kasutajanimi:
Parool:
mäleta mind

Parooliabi
Pro Plan
Trüki
Alustame koolitusegaKoolitus on koostöö, mitte kahevõitlus. Koolitus ei ole koera huvi – SINU ülesanne on teha see toredaks ja meeldivaks.

- Reijo Tuovinen

Kutsikat saab õpetada mitmel viisil: läbi valu, hirmu või positiivse emotsioonide. Kui kasutada kutsika õpetamisel füüsilist valu või hirmutamist, õpib koer täitma sinu käske samal ajal sind kartes. Koer muutub araks, ebakindlaks ja närviliseks.

Õpetades koera läbi positiivse emotsioonide kasvab koer enesekindlaks ja sõnakuulelikuks samal ajal saades sinu parimaks sõbraks.

Esimesed treeningud ei tohiks kesta kauem kui 5 minutit, hiljem õpitakse 30 min jagatuna 15 min. korraga.

Koolitamist alustatakse vaikses kohas omaenda kodus. Edaspidi, kui kutsikas kuuletub kodus käsklustele hästi, siirdutakse järk järgult raskematesse kohtadesse. Käsklusi antakse normaalse häälega, mitte mingil juhul nõudlikult karjudes!

Koolitamist alustatakse vaikses kohas omaenda kodus. Edaspidi, kui kutsikas kuuletub käsklustele, siirdutakse järk järgult raskematesse kohtadesse. Käsklusi antakse normaalse häälega, mitte mingil juhul nõudlikult karjudes!

Käsklused

Ükski koer ei tea ühtegi käsklust (sõna tähendust) ilma õpetamata. Seega hakkame me talle kokkuleppeliselt õpetama kindlat tegevust ja seostama seda kindla sõnaga (käsklusega).

Alati tähendab sama sõna sama käsklust!

Kõik käsklused on täitmiseks. See tähendab, käsklust antakse vaid üks kord. Ära anna koerale mitut käsklust korraga kui koer alles õpib käsklust.

Kinnitus

Peale käskluse andmist järgneb koera poolt sooritatus ning kinnitus. Kinnitus koosneb käsklusest ja kiitusest. Näiteks: käsklus „istu” (koer istub), kinnitus „Tubli! Istu”. Kinnitusel tuleb alati ka oma häälega anda koerale märku, et koer oli tubli.

Eesmärk

Koeral peab alati olema eesmärk, mille nimel töötada. Looduses töötavad hundid loomulikult toidu saamise eesmärgil.

Premeerimine

Pärast igat käskluse sooritus järgneb kinnitus koos premeerimisega. Premeerimiseks kasutatakse erinevaid maiustusi (vorstitükid, juustutükid, sink jne). Kui koer sooritab teie poolt käskluse õigesti siis saab ta maiust. Seega hoiab maius koeral õppimismotivatsiooni, sest maiust saada on ju tore ja mis tähtis, hästi maitsev.

Maius

Maiuse andmisel koera õpetamisel ei ole eesmärk koeral kõhtu täis sööta, seega peavad maiuse tükid olema mõistlikult väiksed (arvestades koer suurust). Maius peab olema koera jaoks ahvatlev. See tähendab seda, et koer ei tohi saada kodus maiust niisama, vaid peab alati selle välja teenima. Samuti peab maius vahelduma, sest muidu koera tüdineb samast vorstist või juustutükist. Tüdimusest annab märku ka koera motivatsioonilangus. Seega peab maius olema koerale alati üllatus - millega teda täna õige käitumise eest premeeritakse?

Vabastus

Vabastus on sama oluline, kui käsklus ise. Vabastust hakatakse koerale õpetama samast hetkest kui käsklust. Vabastus annab koerale loa käsklus lõpetada. Näiteks, kui me anname käskluse koeral näiteks istuda, siis ilma vabastuseta ei tea koer kaua ta peab istuma.

Kokkuvõtte

Näide käskluse õpetamisest:

Et asi Sulle ja sinu koerale õigesti selgeks saaks siis tule kutsikakooli.
Kommentaarid [0]: