Esileht

Uudised
Koolitus
Kalender
Agilitykoerad
Võistluskeskus
Statistika
Pood
Lingid
Kontakt
In English


Kasutajanimi:
Parool:
mäleta mind

Parooliabi
Pro Plan
Trüki
Kiitmine ja karistus


Oskus õigesti ja õigeaegselt koera kiita ning karistada on väga oluline oskus.

Kiita tuleb kutsikat väga tihti, iga õige tegevuse eest. See on ainuke viis koerale selgitada, et ta tegi õiget asja. Kiitus koosneb kahest osast – kiidusõnast „tubli”, „hästi” vms. ja premeerimisest - väike tükk sinki, vorsti, juustu.

Kiitmiseks on veel üks võimalus.

Kui koer on mänguhimuline võib kasutada maiuse asemel hoopis mängu. Vahel me võime koera kiita ka teadvustamata, koeraga mängides. Ka vanemate koerte puhul tasub vahetada maius mänguasja vastu (näiteks väike pall) mida saab koerale kohe pärast käskluse sooritust visata. Kiitusmäng aga ei tohi kesta kaua. Peale paariminutilist mängu peab koer mänguasja loovutama, ning see jääb taskusse ootama järgmist kiituse korda. Kiituseks kasutatav mänguasi peab olema vaid treeningu jaoks, kodus ja väljaspool treeningut seda üldse ei kasutata. Ainult nii tekib koeral seos, et seda vahvat mängu saab ta siis, kui ta selle on ära teeninud.

Koerale on kiitus ka see, kui peremees on temaga rahul.

Oleme põhjamaa inimesed ja näitame oma emotsioone välja väga harva. Koeraga kooselus peame ennast muutma ning oma emotsioone ka demonstreerima. Kui koera kiita monotoonsel häälel siis ei usu seda koer ega ka ükski inimene. Samas õpib koer ka selle emotsioonitu „teenimise” ära ja varsti täidab koer käske pea norus ja vastu tahtmist. Seega rõõmusta ja näita kõigil võimalikul moel koerale et sa oled temaga rahul.

Karistamine

Karistamine ei tähenda koera löömist või hirmutamist! Parim karistus koera jaoks on negatiivne emotsioon.

Karistada tohib koer vaid siis kui sa satud peale tema soovimatule käitumisele. Kui aga tegu on juba tehtud ja koer magab väsinuna ning õnnelikuna pahanduse kõrval, on täiesti lubamatu teda karistada. Kuna koer ei oska luua seoseid teo ja tagajärje vahel siis töötab karistamine ainult sellel hetkel kui ta midagi lubamatut korda saadab. Teo hetkel karistades kogeb koer, et antud tegevusega kaasneb ebameeldiv emotsioon.

Kui koer on saanud pahandusega (ainult teie arvates) hakkama juba mõni aeg tagasi ja nüüd koju tulles teda karistate, seostab koer karistuse teie kojutulekuga ning hakkab paaniliselt kartma teie koju tulemist. Ta jookseb iga kord kuhugi peitu kui te uksest sisse tulete või heidab selili, mis on alistumismärk. Üksi olles toimub aga endiselt „pidu ja pillerkaar”, teie koju saabumisel näib koer aga hirmunud. Sellisest käitumisest teeb kogenematu koeraomanik valejärelduse ja arvab, et koer kahetseb tehtud pahandust.

Aga … ta ju teeb seda ikkagi?!

PEA MEELES!Kodulehel avaldatud materjalide kopeerimine ja kasutamine mistahes kontekstis väljaspool kodulehekülge on keelatud. Kõik kasutusõigused kuuluvad MTÜ A-Koerale.Kommentaarid [0]: